Aktywność fizyczna – jak nie dopuścić do kontuzji i jakim sposobem leczyć posiadane problemy zdrowotne?

Twierdzi się, że sport to zdrowie. Oczywiście, jest to prawidłowe przekonanie, ponieważ regularne uprawianie sportu ułatwia wypracowanie świetnej kondycji oraz zrzucenie zbędnych kilogramów, jeżeli takie się posiada. Trzeba jednak pamiętać, że sport niesie ze sobą także możliwość kontuzji, przede wszystkim jeśli ćwiczenia wykonuje się nieprawidłowo lub ciało jest przetrenowane. Jak w takim razie ochronić się przed kontuzją? Co zrobić, kiedy kontuzja już wystąpiła?
read more

Mówi się, że sport to zdrowie. Oczywiście, jest to prawdziwe przekonanie, ponieważ regularne uprawianie sportu umożliwia wypracowanie doskonałej kondycji oraz zrzucenie nadprogramowych kilogramów, jeśli takie się posiada. Trzeba jednakże pamiętać, że sport niesie ze sobą także możliwość kontuzji, przede wszystkim jeżeli ćwiczenia wykonuje się nieprawidłowo lub ciało jest przetrenowane. Jak w takim razie ochronić się przed kontuzją? Co zrobić, gdy kontuzja już się pojawiła?

bieganie

Autor: Peter Mooney
Źródło: http://www.flickr.com
Konieczne jest skonstruowanie stosownego planu treningowego. Bez względu na to, jakie wyniki planuje się uzyskać oraz jak bardzo zapalonym sportowcem się jest, trzeba uwzględnić w nim czas na odpoczynek, jako że mięśnie każdej osoby potrzebują regeneracji. Ponadto, konieczna jest dobra rozgrzewka i stretching mięśni. Ma to szczególne zastosowanie jeśli chodzi o kontuzje biegaczy.

Wiele osób bowiem bezzwłocznie zaczyna biec, podczas kiedy stretching przed i po treningu to kategoryczna podstawa. Każdy na pewno pamięta lekcje wychowania fizycznego w szkole oraz prowadzone wtedy ćwiczenia. Można je zastosować. Rozgrzewka powinna być przeprowadzona naprawdę dokładnie. Zaniedbania w tej kwestii bardzo często powodują kłopotliwe kontuzje sportowe, które nie tylko mogą na długi czas wykluczyć możliwość trenowania, ale również wpłynąć na późniejszą sprawność. Co jednak zrobić, jeżeli mimo starań do kontuzji jednak doszło? Co najważniejsze, kategorycznie nie należy kontynuować treningu. Jest to nadzwyczaj niebezpieczne. Ćwiczenia powinny zostać bezzwłocznie przerwane, a kontuzjowana osoba potrzebuje odpoczynku.

bieganie

Autor: ASICS
Źródło: ASICS
Ten sposób postępowania jest jednakże efektywny w przypadku lekkich kontuzji, które zostaną wyleczone po zaaplikowaniu dostępnych w aptekach medykamentów. Jednak, jeżeli kontuzja (fizjoterapeuta wrocław) jest szczególnie bolesna albo mimo odpoczynku dolegliwości ciągle nie znikają, należy jak najszybciej udać się do lekarza, najlepiej specjalizującego się w medycynie sportowej. Lekarz sprawdzi miejsce kontuzji, zleci odpowiednie badania i zaordynuje leczenie. Czasami niezbędna jest rehabilitacja. Medycyna sportowa wrocław stoi na naprawdę wysokim poziomie, więc dobrze jest ufać lekarzom i stosować się do ich poleceń. Dzięki leczeniu będzie można uzyskać zupełną sprawność.