Co to motoryzacja? Jej przeszłość i kilka powszechnie nieznanych ciekawostek

Czy myśleliście o tym czym właściwie jest motoryzacja? Pierwsza odpowiedź na to pytanie sama przychodzi do głowy – to całokształt faktów odnoszących się do zastosowania pojazdów drogowych, ale także poruszających się po szynach. Pomimo że prawie każdy zna odpowiedź, mało kto spodziewa się, że początki motoryzacji rozpoczęły się już 4000 lat przed naszą erą. To przecież wtedy człowiek wynalazł koło.
read more

Czy myśleliście o tym czym taj naprawdę jest motoryzacja? Pierwsza odpowiedź na to pytanie sama nasuwa się do głowy – to całość spraw dotyczących zastosowania pojazdów drogowych, ale także szynowych. Pomimo że niemal każdy zna odpowiedź, mało kto podejrzewa, że losy motoryzacji rozpoczęły się już 4000 lat przed naszą erą. To właśnie wtedy człowiek odkrył koło.

przy samochodzie
Nie odbiegajmy jednak w tak dalekie rejony. Przełomowym wydarzeniem w historii motoryzacji było wynalezienie pierwszego wehikułu poruszającego się za pomocą maszyny parowej w 1769 r.

Nadal interesuje Cię ów wątek? Kliknij w poniższy link i tam mamy moja strona internetowa, gdzie przeczytasz ekstra wiadomości.

Uzyskiwał on prędkość 4 km/h. Wskutek tego jak łatwo się domyślić nie został zapamiętany. Następnym ważnym przełomem była budowa tzw. rakiety, czyli pierwszej lokomotywy. Teraz rozróżniamy mnóstwo innych odmian paliw. Wspomnieć można choćby silniki hybrydowe. To zróżnicowanie umożliwia dobranie silnika przez wzgląd na rodzaj eksploatacji samochodu (oferta opon ciężarowych na lato). Inną decyzję podejmie osoba lubiąca szybką lub wolną jazdę

W naszym kraju początki historii motoryzacji dotyczą okresu sprzed XX wieku. Na dzień przed wybuchem wojny w Warszawie zarejestrowanych było plus minus 400 automobili. Pomiędzy poszczególnymi regionami dało się odczuć znaczne dysproporcje. Ciekawy jest fakt, że na początku paliwo kupowano w aptekach. W czasach współczesnych motoryzacja to niewątpliwie jedna z czołowych gałęzi naszej gospodarki (zobacz tu). Oprócz produkcji samochodów istotną rolę odgrywa pełna infrastruktura odnosząca się do samochodów oraz przepisy prawa. To także pasja znacznej liczby osób. Miłośnicy samochodów wyścigowych, liftingu aut, czy chociażby konkretnego modelu zazwyczaj organizują zloty aby wspólnie wymienić się poglądami, ale także pobawić się w doborowym zgrupowaniu.

starsze auta

Autor: JOHN LLOYD
Źródło: http://www.flickr.com
Nie zapominajmy, że trudną do pominięcia częścią omawianego tutaj zagadnienia są dwuślady. Ich właściciele stanowią wręcz odrębną widowiskową subkulturę. Charakteryzuje ich charakterystyczny ubiór, który spełniać musi wymogi bezpieczeństwa. Wielbiciele motocykli też dzielą się na kilka grup. Pierwsza to sympatycy ścigaczy, natomiast druga to ludzie kochający choppery. Podsumowując tematyka związana z motoryzacją jest wyjątkowo szerokim zagadnieniem, z którym warto się zapoznać.