Jak wyglądało życie, kiedy nie było sieci internetowej? Jak sobie radzili wtedy ludzie? Jak organizowali sobie życie?

Dużo młodych ludzi dziwi się, jak to było bez Internetu? Jak wyglądał wtedy świat? Jak ludzie się poznawali, dowiadywali się czegoś, jak odnajdywali potrzebne informacje, jak robili wszystko inne, co współcześnie zwykliśmy robić dzięki Internetowi?
read more

Wielu młodych ludzi dziwi się, jak kiedyś było bez Internetu? Jaki był świat? Jak spotykali się ludzie, dowiadywali się czegoś, jak odnajdywali potrzebne informacje, jak robili wszystko inne, co obecnie robimy w sieci?

Te niezwykle ciekawe kwestie nie da się tak po prostu umieścić w jednym zdaniu, bo życie było wtedy inne, inne czasy, zupełnie odmienne doświadczenie ludzi. Przecież jeszcze teraz żyją ludzie, którzy nie korzystają z internetu, to może ich zapytać?

Samochód Volkswagen

Autor: Mathew Bedworth
Źródło: http://www.flickr.com

Zdecydowanie najczęściej z internetu nie muszą, a raczej nie przywykli korzystać najstarsi, Ci, którzy przyszli na świat w zupełnie innych czasach i którym do szczęścia nie jest potrzebny żaden komputer z dostępem do sieci. Co więcej, wielu z tych ludzi nie ma nie używa komputera na co dzień, po prostu, podobnie, jak dla nas maszyna do pisania jest czymś niespotykanym, tak dla nich komputer, a co dopiero laptop to naprawdę dziwaczne przedmioty. Zresztą, nie trzeba nawet sięgać tak daleko. Pokolenie ludzi urodzonych w połowie poprzedniego stulecia nie ogarnia tematu, a jak już, to najczęściej z konieczności wyboru, bo na przykład trzeba korzystać z neta w pracy.

Większość młodych ludzi nie może pojąć, jak to się dzieje, jak kiedyś poszukiwano dla przykładu auto złomu w Krośnie czy auto złomu w Lublinie, a jak ktoś chciał to zrobić w Bydgoszczy, to co robił? Teraz należy wpisać w wyszukiwarkę auto (zaciski hamulcowe regeneracja) złom Wrocław i uda się nam coś wyszukać, a wtedy jak to było, no jak? A jak szukało się książek, ogłoszeń o wydarzeniach? Odpowiedzi na to pytanie nie ma, a raczej jest, ale pewnie mało satysfakcjonująca dla wielu: po prostu kiedyś się o tym nie myślało. Żyje się i dostosowuje do panujących warunków, radzi sobie i nie myśli, że może być lepiej lub gorzej.

Jest jak jest, w każdych czasach i okolicznościach można przystosować się do życia, nie warto się zastanawiać, jak można było funkcjonować kiedyś tam, bo to pytanie wymyka się logicznej zasadzie, że nie sposób przyłożyć dwóch okresów, by je porównać. Ich porównanie jest niemożliwe, tak samo jak każde życie jest wyjątkowe i każdy przeżywa je na własny sposób. A to powoduje czasami problemy. Polecamy auto złom Nowy Sącz. Skoro każdy odbiera życie na własny sposób, to nigdy siebie nie zrozumiemy nawzajem…? Nie, może nie jest tak źle, to zresztą temat na inny artykuł.