Jakie filtry można wyróżnić w samochodzie? Co o nich wiemy, jak działają?

W każdym aucie znajdują się filtry, od których zależy działanie i funkcjonowanie naszego pojazdu. W tym artykule omówione zostaną filtry oleju, powietrza oraz paliwa.
read more

W każdym aucie znajdują się filtry, od których zależne jest działanie i funkcjonowanie naszego pojazdu. W poniższym artykule skupimy się na filtrach oleju, powietrza oraz paliwa.

Filtry oleju są bardzo niezbędne w każdym samochodzie, gdyż oczyszczają olej z zanieczyszczeń stałych, takiego rodzaju jak kurz, osady czy cząsteczki sadzy. Są używane dla oleju silnikowego, hydraulicznego oraz w automatycznych skrzyniach biegów.

Istnieją dwa rodzaje takich filtrów. Pierwsze z nich to puszkowe filtry, które składają się z obudowy filtra oraz jego wkładu. W trakcie serwisu wymianie podlega całość. Drugi rodzaj to wkłady filtrów olejowych. Są zlokalizowane albo też zintegrowane razem w silniku, wliczone w system cyrkulacji oleju. Są całkiem bezpieczne dla środowiska naturalnego, bo tylko wkład olejowy się wymienia. Obudowa jak również zawory pozostają na bloku silnika. Wkłady filtrów olejowych powinny być dobrze dopasowane przy zamontowaniu, co gwarantuje, iż filtry pozostaną całkiem wolne od wycieków.

Filtry do wentylacji

Filtry powietrza robione są specjalnie do danych modeli silników nie jedynie pod względem wymiarów wkładu i tego jaki kształt ma obudowa. Cząstki zanieczyszczeń przechwytywane są tam przez specjalny materiał o porowatej, włóknistej strukturze. Jest wytrzymały na przesiąknięcia wodą, a także olejem – zobacz, w jakie filtry paliwa warto zainwestować .filtry (przejdź do strony www)da także bardzo dobrą przepustowość, która jest zależna od tego jak grube są włókna i gęstości ich rozmieszczenia. Filtracja natomiast nie odbywa się wyłącznie na zasadzie sita, natomiast wykorzystuje się również takie zjawiska fizyczne, jak bezwładność odrzucająca małe ilości płynów na zewnętrzną stronę zakrętów pokonywanych przez malutkie strużki powietrza, a do tego rozmaite siły ściągające odwirowane zanieczyszczenia do włókien.

Filtry paliwa służą do zatrzymywania cząstek stałych. Warto jednak wiedzieć, iż w przypadku filtrowania oleju napędowego przechwytywane są także cząsteczki wody. Filtry oleju napędowego posiadają dodatkowe odwadniacze odstojnikowe, jakie znajdują się w dolnej części obudowy, dlatego w związku tym powinny być zakładane w aucie w pozycji pionowej. Mają także czasem konstrukcję dwustopniową z podziałem na czyszczenie zgrubne i dokładne. W jednym, jak i drugim przypadku do wyłapywania cząstek stałych używane są wkłady wykonane ze specjalnego papieru służącego do filtrowania.