Jakie są różnice pomiędzy oponami zimowymi i letnimi, używanymi w samochodach osobowych.

W naszym klimacie przeważnie kierowcy używają dwóch kompletów opon. Wynika to z tego, że latem temperatury sięgają nawet trzydziestu stopni, natomiast w zimie mogą wystąpić podobne temperatury, ale ujemne, a do tego będzie dochodził śnieg i lód.
read more

W naszym klimacie najczęściej właściciele samochodów używają dwóch rodzajów opon. Wynika to z tego, że latem temperatury sięgają nawet trzydziestu stopni, za to w zimie występują podobne temperatury, ale z minusem, a do tego będzie dochodził śnieg i lód.

opony - wulkanizacja

Autor: EveryCarListed P
Źródło: http://www.flickr.com

Zagwarantowanie optymalnych warunków działania opony w tak szerokim zakresie panujących temperatur nie jest rzeczą łatwą, stąd też zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie odpowiedniego ogumienia na lato i zimę. Różne opony różnią się przede wszystkim mieszanką, ale również charakterem bieżnika. Przy letnich oponach użyta mieszanka jest twarda, dzięki czemu nie ulega zbyt szybkiemu ścieraniu w czasie wysokich temperatur.

Interesujący tekst? Jeżeli tak myślisz, wcześniejsza strona (https://savaauto.eu/pl/serwis) też stanowi godne uwagi źródło informacji, które odnosi się do omawianej tematyki.

Lecz jak jest znacznie chłodniej zbyt mocno twardnieje, i wcale nie daje sobie rady w przeciętnych zimowych warunkach, szczególnie na oblodzonych czy zaśnieżonych nawierzchniach. Z tego też powodu optymalnym okresem jej stosowania będą wiosenne, letnie i jesienne miesiące, ale w pozostałą część roku zaleca się jeżdżenie na oponach zimowych.

opony - ślad na śniegu

Autor: Counse
Źródło: http://www.flickr.com

Zimówki posiadają całkowicie odmienną mieszankę, która nie twardnieje nawet podczas dużego mrozu. Dodatkowo ich bieżnik zawiera odpowiednie lamelki, dzięki którym znacznie łatwiej sobie radzą na błocie lub śniegu. Jednak nie powinny być one używane w czasie większych upałów, ponieważ mogą się one wtedy bardzo szybko zużyć. Generalnie zasada jest taka, że letnie opony nie powinny być używane zimą, gdyż będzie to zwyczajnie bardzo niebezpieczne, za to zimówki w lecie mogą być stosowane, lecz nie będzie się to po prostu opłacać. Dla kierowców, którzy muszą co kilka miesięcy zmieniać opony, najlepszą opcją jest posiadanie dwóch zestawów opon z felgami, wtedy zmiana będzie się sprowadzać do wymiany samych kół. Jeżeli ma tylko opony do przekładania, to dobrze, żeby pamiętał o ich wymianie w odpowiednim czasie.

Jeżeli zaabsorbował Cię niniejszy tekst, to nie czekaj oraz zobacz szczegóły na stronie. Z pewnością stwierdzisz, że w tamtym miejscu także są to niezwykle interesujące informacje.

Z reguły gdy zacznie się pojawiać pierwszy śnieg, to każda wulkanizacja np. zakład GENT i zakład wulkanizacyjny przeżywają takie oblężenie, że kolejki niekiedy być mogą długie na parę godzin oczekiwania.