Jakiego rodzaju czynniki wpływają na właściwości oleju hydraulicznego? O jakich należy wiedzieć?

W nowoczesnych maszynach i ciągnikach rolniczych, w jakich wykorzystywany jest sterowany hydrauliczny napęd najbardziej znanymi generatorami ciśnienia są wielotłoczkowe pompy, osiowe a także zębate. W większości maszyn i urządzeń producent definiuje najmniejsze parametry cieczy roboczej, którą możemy stosować. W ciężkich warunkach pracy maszyn rolniczych stosowanie cieczy, jaka odpowiada minimum kryterium może zabezpieczyć w pełni prawidłowej eksploatacji.
read more

W nowoczesnych maszynach i ciągnikach rolniczych, w jakich stosowany jest sterowany napęd hydrauliczny najbardziej popularnymi generatorami ciśnienia są wielotłoczkowe pompy, osiowe a także zębate. W znacznej większości maszyn oraz urządzeń producent definiuje najmniejsze parametry cieczy roboczej, jaką można stosować. W trudnych warunkach pracy maszyn rolniczych wykorzystywanie cieczy, jaka odpowiada najmniejszemu kryterium może być w stanie zabezpieczyć całkowite działanie.

W nowoczesnych maszynach rolniczych używanie olejów (www.esoil.pl/k,2,mobil) hydraulicznych klasy ISO-L-HH i HL określa się jako mało ekonomiczne, gdyż ich niska cena nie może rekompensować kosztów dość szybkiego zużycia się elementów maszyn oraz dość regularnych wymian olejów, jakie wykazują wielką degradację własności użytkowych. Ciecze klasy HL dobiera się jedynie do urządzeń nisko i średnio ciśnieniowych w odpowiednich warunkach eksploatacji. Olej hydrauliczny musi spełniać wiele niezbędnych wymagań ogólnych, jakie są charakterystyczne dla olejów smarowych. To więc barwa, gęstość, temperatura zapłonu czy liczba zasadowa.

olej

Autor: Sunny
Źródło: http://www.flickr.com

Znajomość własności funkcjonalnych olejów hydraulicznych jest bardzo ważna dla odpowiedniego doboru oleju i gwarancji właściwych warunków pracy systemu hydraulicznego. Co ważne, lepkość oleju hydraulicznego, a również jej zależność od temperatury to najbardziej istotny parametr, jaki brany jest pod uwagę przy wyborze oleju do systemu hydraulicznego. W urządzeniu ruchomym konieczny jest wskaźnik lepkości o poziomie 150, w czasie pracy ciągłej, w dość znacznej temperaturze, lepkość nie może przekraczać wartości minimalnej. Innym istotnym czynnikiem, jaki będzie decydował o trwałości oleju hydraulicznego, jest odporność na utlenianie. W okresie utleniania oleju rośnie jego lepkość, powstają osady, jakie unieruchamiają zawory, jakie zatykają filtry, a także działające korozyjnie na metale.

Czynnikami jakie obniżają ochronę metali przed korozją przez olej hydrauliczny są woda a także produkty utleniania znajdujące się w oleju. Zapewnienie pełnej ochrony antykorozyjnej wymaga stosowania najlepszych inhibitorów korozji.

Miałbyś ochotę dowiedzieć się więcej na ten temat – zapewne zaintryguje Cię bieżąca wiadomość (http://zleceniomat.pl/wymiana-opon), którą opracowaliśmy specjalnie dla Ciebie. Po więcej detali wejdź w link.

Niezawodna ochrona przed korozją na pewno jest wymagana w maszynach pracujących sezonowo, na przykład kombajny zbożowe czy buraczane.
Mając to na uwadze nie musimy się obawiać, iż nasz sprzęt będzie na tym zbytnio tracił. Odpowiedni olej hydrauliczny to pewność, że tego typu urządzenie będzie zachowane w dobrym stanie.