Jakiego typu działania rutynowego serwisu są konieczne do utrzymania dobrego stanu technicznego naszego samochodu?

Dosyć często mówi się, że kupno samochodu to jedynie początek wydatków. Ostatecznie sporo więcej kosztuje utrzymanie samochodu w nienagannym stanie technicznym. Z jakiego powodu tak jest? Nieco powodów postaramy omówić w tym artykule. read more

Od zawsze mówi się, że zakup auta to jedynie sam początek wydatków. W końcu więcej kosztuje utrzymywanie auta w nienagannym stanie technicznym. Dlaczego tak jest? Trochę powodów postaramy omówić w poniższym tekście.Jakie czynności należy okresowo wykonywać przy aucie?

Niestety, ze samochody nie są wieczne. Oczywiście, jedne są bardziej awaryjne, a inne rzadziej, jednak każde z nich wymagają starannej opieki.

Standardowymi czynnościami serwisowymi, które trzeba wykonywać przy każdym samochodzie są między innymi wymiana oleju, napełnienie klimatyzacji, wymiana opon, zmiana świec czy wymiany filtrów powietrza czy kabiny i zmiana okładzin hamulcowych. Jednak skąd możemy wiedzieć, że przyszedł już czas na zmianę standardowych rzeczy użytkowych w naszym samochodzie?

selfie - samochód

Autor: roovuu
Źródło: http://www.flickr.com
portret - samochód

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com

Ogólnie przyjęte czasy wymiany.

Dla każdego auta okresy wymian w/w części będą różne, dlatego też trzeba zajrzeć do instrukcji dołączonej używania naszego pojazdu. Jednak, często można założyć następujące interwały wymian:

samochód - malunek

Autor: roovuu
Źródło: http://www.flickr.com

Wymiana oleju co 10k kilometrów – przy tego typu przebiegu mamy pewność, że motor nie będzie używał wyjeżdżonego oleju, jaki stracił już swoje właściwości smarujące.

Klimatyzacja samochodowa musi być odgrzybiona i od nowa nabita przynajmniej raz w roku – najpewniej usiąść do tego przed sezonem intensywnego używania klimy – czyli np. w kwietniu.

Filtry warto jest zmienić raz do roku. Zabrudzony filtr powietrza znacząco zamuli samochód (szerzej – http://www.mcgard.pl), przez zanieczyszczony filtr kabinowy powietrze w kabinie będzie znacząco bardziej nieprzyjemne, a stary filtr paliwa sprawi, że szybciej zużyją wtryskiwacze w naszym samochodzie, co może przynieść spore wydatki na ich wcześniejszą wymianę.Dobrze jest więc zadbać z głową o nasze auto, gdyż tego typu rutynowe wymiany podzespołów nie są kosztowne, a pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy na późniejszych naprawach. Do tego, jeśli mamy ochotę do prac robionych samemu jesteśmy w stanie także oszczędzić również na robociźnie, a dodatkowo nauczyć się czegoś o naszym samochodzie