Jakiego typu działania rutynowego serwisu są konieczne do utrzymania dobrego stanu technicznego naszego samochodu?

Dość często mówi się, że zakup auta to tylko sam początek wydatków. W końcu więcej kosztuje utrzymywanie auta w nienagannym stanie technicznym. Z jakiego powodu tak jest? Kilka powodów postaramy omówić w tym artykule. read more

Od zawsze mówi się, że zakup auta to jedynie sam początek wydatków. W końcu więcej kosztuje utrzymywanie auta w nienagannym stanie technicznym. Dlaczego tak jest? Trochę powodów postaramy omówić w poniższym tekście.

Jakie czynności należy okresowo wykonywać przy aucie?

Niestety, ze samochody nie są wieczne. Oczywiście, jedne są bardziej awaryjne, a inne rzadziej, jednak każde z nich wymagają starannej opieki.

Standardowymi czynnościami serwisowymi, które trzeba wykonywać przy każdym samochodzie są między innymi wymiana oleju, napełnienie klimatyzacji, wymiana opon, zmiana świec czy wymiany filtrów powietrza czy kabiny i zmiana okładzin hamulcowych. Jednak skąd możemy wiedzieć, że przyszedł już czas na zmianę standardowych rzeczy użytkowych w naszym samochodzie?

selfie - samochód

Autor: roovuu
Źródło: http://www.flickr.com
portret - samochód

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com

Ogólnie przyjęte czasy wymiany.

Dla każdego auta okresy wymian w/w części będą różne, dlatego też trzeba zajrzeć do instrukcji dołączonej używania naszego pojazdu. Jednak, często można założyć następujące interwały wymian:

samochód - malunek

Autor: roovuu
Źródło: http://www.flickr.com

Wymiana oleju co 10k kilometrów – przy tego typu przebiegu mamy pewność, że motor nie będzie używał wyjeżdżonego oleju, jaki stracił już swoje właściwości smarujące.

Klimatyzacja samochodowa musi być odgrzybiona i od nowa nabita przynajmniej raz w roku – najpewniej usiąść do tego przed sezonem intensywnego używania klimy – czyli np. w kwietniu.

Filtry warto jest zmienić raz do roku. Zabrudzony filtr powietrza znacząco zamuli samochód, przez zanieczyszczony filtr kabinowy powietrze w kabinie będzie znacząco bardziej nieprzyjemne, a stary filtr paliwa sprawi, że szybciej zużyją wtryskiwacze (demontaż wtryskiwaczy wrocław) w naszym samochodzie, co może przynieść spore wydatki na ich wcześniejszą wymianę.

Dobrze jest więc zadbać z głową o nasze auto, gdyż tego typu rutynowe wymiany podzespołów nie są kosztowne, a pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy na późniejszych naprawach. Do tego, jeśli mamy ochotę do prac robionych samemu jesteśmy w stanie także oszczędzić również na robociźnie, a dodatkowo nauczyć się czegoś o naszym samochodzie