Kilka słów o mało znanym sporcie wodnym

Kiteboarding to sport wodny, technicznie podobny do windsurfingu. Zasadnicza różnica to styl prowadzenia deski . Jest ona prowadzona na krawędzi, podobnie jak w snowboardzie. Natomiast w windsurfingu deskę prowadzi się płasko. Sporty te uprawiane są zarówno na słodkowodnych akwenach, gdzie obecne są sprzyjające wiatry, jak i na wodach morskich. Osoba biorąca udział w akcji typu obozy kite wie jak ważny jest aspekt odpowiedniego sprzętu. Są tutaj trzy podstawowe elementy: bar, deska oraz latawiec.
read more

Kitesurfing to sport wodny, bardzo podobny do windsurfingu. Zasadnicza różnica to styl prowadzenia deski . Jest ona używana na krawędzi, podobnie do snowboardu. Natomiast w windsurfingu deskę prowadzi się na płasko. Sporty te uprawiane są zarówno na słodkowodnych zbiornikach, gdy tylko występują wiatry, jak i na wodach morskich. Każdy kto brał udział w akcji typu kiteboarding obóz wie jak ważny jest problem odpowiedniego sprzętu. Są tutaj trzy podstawowe przedmioty: latawiec, bar, deska.

Bar składa się przeważnie z czterech, rzadziej dwóch linek, drążka sterowniczego oraz haka mocującego. Linki oraz hak zamocowane są na trapezie, który często stanowi siedzisko dla kitesurfura. Może ale nie musi, ponieważ niektórzy kitesurfurzy nie wykorzystują go w tym celu, a dzięki temu wykonują zaawansowane triki. Popularne na przykład: kiteloopy czy handle passy.

kitesurfing

Autor: troy_williams
Źródło: http://www.flickr.com

Następny element sprzętu profesjonalnego kitesurfura to oczywiście deska. Najczęściej deska taka ma długość od 1 do 2,5 metrów. Deski można podzielić na specjalizowane oraz niespecjalizowane. Niespecjalizowane to po prostu zwykłe deski surfingowe. Natomiast deski specjalizowane są w stanie utrzymać się samodzielnie na wodzie, jednak tylko gdy nikt na nich nie stoi. Żeglując utrzymują się one na wodzie dzięki latawcowi. Podstawowe cechy na jakie się patrzy przy kupnie deski to długość, kształt oraz wyporność – tu zależy wszystko od gustu. Wszystkiego dowiesz się tutaj: http://www.surferownia.pl/faq/.

Źródłem energii w kiteboardingu jest latawiec. mamy jego różne typy, w zależności od powierzchni czy sztywności. Dzielą się one na trzy typy: LEI, bow oraz komorowe. Latawce komorowe są bardzo podobne swoją budowa do paralotni. Latawce bow charakteryzują się bardziej zakrzywionymi liniami natarcia i są bardziej płaskie. Latawce LEI mają sztywną krawędź natarcia i specjalne listwy usztywniające.

Podsumowując kitesurfing stanowi bezpieczny sport, pod warunkiem, że posiadamy odpowiednią wiedzę, sprzęt oraz umiejętności. Wszystkie te trzy elementy można uzyskać u profesjonalnych instruktorów prowadzących kursy iko lub uprawiających już ten sport ludzi: surferownia by flyspot.