Kto z nas nie marzył o lataniu? Lot balonem, lot szybowcem a może jednak szalona jazda gokartem?

Inicjalną, zarejestrowaną próbą wzniesienia balonu do góry, zapełnionego gorącym powietrzem, był rok 1709. W naszym kraju inicjalne eksperymenty w tejże dyscyplinie odbyły się w 1784 roku w Krakowie. Osobami inicjującymi byli krakowscy uczeni. Do niedawna latanie balonem było wyłącznie marzeniem. Obecnie jest to powszechna i fascynująca forma oglądania infrastruktury oraz spędzania wolnych chwil.
read more

Początkową, zarejestrowaną próbą uniesienia balonu w przestworza, zapełnionego gorącym powietrzem, był rok 1709. W naszym kraju początkowe próby w tej dyscyplinie miały miejsce w 1784 roku w Krakowie. Inicjatorami byli uczeni z Krakowa. Kilka lat wstecz latanie balonem było wyłącznie w wyobraźni. Obecnie jest to powszechna i fascynująca forma oglądania okolicy oraz spędzania czasu wolnego.

Unoszenie się balonem może dostarczyć wiele wrażeń i zostać na lata we wspomnieniach. Latając balonem, można od kilkunastu do nawet 1500 metrów podziwiać niesamowitą panoramę wsi. Balony używane były w trakcie wojny. W dzisiejszych czasach służą do różnych badań. Mamy na przykład balony meteorologiczne. Możliwość balonów do poruszania się w powietrzu przy niewielkim wydatku mocy robi z nich świetne narzędzie do badania ciał niebieskich posiadających atmosferę.

Statki powietrzne nie mają indywidualnego napędu. Ruszenie odbywa się za pomocą samolotu, który przenosi je na wysokość od dwustu metrów do 800 metrów,

Lot szybowcem

Autor: Aleksander Markin
Źródło: http://www.flickr.com

a następnie szybowiec wznosi się w przestworza. Lot szybowcem zapewnia bardzo dużo wrażeń. Lot szybowcem to zwyczajnie niezwykłe doświadczenie. Unosisz się w przestworzach, oglądasz niesamowite obrazy i delektujesz się niezwykłą chwilą. Znajdujesz się na wysokości kilkuset metrów nad powierzchnią ziemi, odseparowany od obłoczków jedynie skromną warstwą materiału statku powietrznego. Komfort gwarantuje towarzystwo doświadczonego instruktora, który może oddać stery w powietrzu. Pierwsze rozgrywki kartingowe w naszym kraju zorganizowano w 1960 roku w Częstochowie. Od tamtego momentu ten sport (sprawdzone wyjazdy na mecze) został dostępną rozrywką. Karting to nie jest wyłącznie metoda na umilenie czasu ze znajomymi ale również dziecięce podstawy sportów motorowych. Na torach, w specjalnie przygotowanych gokartach, mogą rywalizować nawet bardzo małe dzieci. Dla maluchów początkowa rozrywka może przerodzić się w uprawianie tego zawodu w przyszłości.

Balon

Autor: Gonzalo[R]
Źródło: http://www.flickr.com

Gokart to nieduży pojazd mechaniczny podiadający 4 koła wyposażony w silnik spalinowy. Prędkości osiągane przez gokarty są do 190 kilometrów na godzinę. Na torach trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Pod żadnym warunkiem nie wolno wychodzić z gokarta. Założenie pasów bezpieczeństwa oraz kask. Warto się zaopatrzyć w przeznaczone do tego celu rękawiczki i kombinezon z niepalnego tworzywa. Jazda amatorska nie może być zagrażająca dla zdrowia, jeśli będziemy przestrzegali reguły, które przed 1-wszą jazdą nakreśli nam instruktor. Pierwszą udowodnioną inicjacją podniesienia w przestworza balonu wypełnionego gorącym powietrzem, był rok 1709.

W kraju pierwsze badania w tej przeprowadzono w 1784 roku w Krakowie. Początkującymi byli krakowscy naukowcy. Do tej pory latanie statkiem powietrznym było zaledwie marzeniem. Obecnie jest to popularny i zajmujący tryb zwiedzania pobliskiego terenu oraz wypełniania czasu wolnego. Lewitowanie statkiem powietrznym powinno dostarczyć mnóstwo wrażeń i pozostać na długi czas w pamięci – skocz do Experiago. Oglądając, można z pułapu kilkunastu a nawet z 1500 metrów podziwiać przepiękne spektrum okolic.

Balony wykorzystywane były do celów wojskowych. Obecnie służą do różnorodnego rodzaju doświadczeń. Posiadamy na przykład balony do badania danych pogodowych. Wprawa statków powietrznych do unoszenia się w przestrzeni, przy niewielkim zużyciu

Tor gokartowy

Autor: Manolo Gómez
Źródło: http://www.flickr.com

energii, powoduje, że jest to właściwy aparat do badania planet mających atmosferę. Szybowce, to statki powietrzne nie posiadające własnego napędu. Początek lotu rozpoczyna się z wykorzystaniem aeroplanu, który holuje te szybowce na wysokość od 200 m do 800 metrów, po czym szybowiec unosi się w przestworza.

Lewitowanie samolotem bez własnego napędu zapewnia mnóstwa wrażeń. Latanie samolotem bez silnika to niepowtarzalne przeżycie. Szybujesz w przestrzeni, oglądasz niepowtarzalne widoki i rozkoszujesz się miłą chwilą. Znajdujesz się na wysokości kilkuset metrów nad światem, odgrodzony od obłoków tylko cienką warstwą szkła akrylowego.

Bezpieczeństwo gwarantuje sąsiedztwo wprawionego nauczyciela, który może przekazać urządzenie sterowe w powietrzuPierwotne zawody gokartów w Polsce rozegrano w 1960 roku w Częstochowie. Od tamtego wydarzenia ten motorsport stał się popularną zabawą.Zawody gokartów to również metoda na rozrywkę z kolegami ale też przedszkole sportu motorowego.

Na nawierzchni bitumicznej, w specjalnie przygotowanych ”wózkach” , mogą współzawodniczyć także dzieci od czterech lat. Dla dzieci, pierwsza dyscyplina może przerodzić się w zawodową karierę. Gokart, to niewielkich rozmiarów pojazd czterokołowy zaopatrzony silnik cieplny.

Prędkości osiągane pojazdy uzyskują do 190 kilometrów na godzinę Na nawierzchni bitumicznej absolutnie nie wolno wychodzić z samochodu. Ubrać szelki bezpieczeństwa i kask. Warto wyposażyć się we właściwe ochraniacze na ręce i strój ochronny z niepalnej tkaniny. Przejażdżka debiutancka nie powinna być groźna. Jeśli będziemy stosować się do reguł, które przed pierwszym wyścigiem wskaże nam trener.