Nadkola – ważny element budowy pojazdu

Nadkole stanowi ważnyelement konstrukcji nadwozia pojazdu. Wiążą się z nim różne inne części takie jak: błotniki, skrzynki na narzędzia, uchwyty oraz wsporniki do błotników i inne.
read more

Nadkole stanowi ważnyelement konstrukcji nadwozia pojazdu. Wiążą się z nim różne inne części takie jak: błotniki, skrzynki na gaśnice, uchwyty oraz wsporniki do błotników i inne.

części samochodowe i serwis volkswagena w krakowie

Autor: iStock
Źródło: iStock
Błotniki do przyczep (przyczepy jednoosiowe ceny) możemy podzielić na trzy rodzaje: błotniki półkoliste, błotniki wycinkowe i błotniki wieloosiowe. To co je głównie różni to jak same nazwy wskazują – kształt. Wszystkie rodzaje powyższych błotników występują w trzech formach: nierdzewne, ocynkowane, polietylenowe.

Czy zaintrygował Cię nasz wpis? Jeżeli odpowiesz twierdząco, to naciśnij tu (https://transcomp.pl/oferta/organizacja-i-bezpieczenstwo-ruchu/) i przeglądnij tam nowe zajmujące posty. Nie czekaj!

Każdy z nich ma swoje wady oraz zalety, dlatego nie można mówić o wyższości którejś nad innymi. Ale to nie koniec podziałów.

W obrębie każdego typu nadkola możemy wyróżnić jeszcze inne właściwości. Przykładowo błotniki półkoliste polietylenowe dzielą się na następujące grupy: gładkie z regulowanymi uchwytami, gładkie z białym obrzeżem, z otworem na wspornik, z płaskim dnem czy też ze wzmocnionym dnem. Wynika z tego, że trzeba mieć dużą wiedzę aby wybrać odpowiedni rodzaj błotnika do swojego pojazdu – jednak nie jest tak do końca. Przy każdym rodzaju błotnika zawsze znajduje się informacja do jakiego rozmiaru opon jest on dostosowany, ewentualnie modelu samochodu..

W okolicach nadkola często zamocowane są również skrzynki narzędziowe. Przeglądając oferty różnych firm zajmujących się ich produkcją, można zetknąć się w różnymi modelami. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na gabaryty skrzynki (długość, szerokość, wysokość), łatwość jej montażu, oraz solidność materiału z jakiego została wykonana. Nie mniej istotny jest rodzaj zamknięcia, ponieważ takie skrzynki są z reguły mocowane na zewnątrz pojazdu, dlatego lepiej uniknąć niemiłych niespodzianek, zabezpieczając odpowiednio swoje narzędzia.
Reasumując nadkole, wbrew pozorom, nie spełnia tylko funkcji ochronnej w pojeździe. Stanowi też miejsce, które można bardzo pomysłowo zagospodarować, wstawiając np. obok niego skrzynkę na narzędzia czy też zbiornik na wodę.