Odmiany paliw płynnych oraz ich sposoby wykorzystania

Pomimo że rodzajów paliw jest sporo, to właśnie paliwa płynne zasilają wszelkie auta jakie spotyka się na drogach. Do paliw zasilających samochody i motocykle kwalifikuje się produkty pochodzące z rafinerii, jak na przykład benzynę i ropę, która jest wykorzystywana do zasilania silników diesla, ale również paliwa kopalne, jak chociażby gaz ziemny, który z uwagi na swoją cenę jest bardzo popularny na terenie Polski. Paliwa płynne to też paliwa syntetyczne, do których należy na przykład syntetyczna benzyna, produkowana przez koncerny paliwowe z np. ropy naftowej lub węgla, z wykorzystaniem przemian chemicznych.
read more

Chociaż typów paliw jest sporo, to właśnie paliwa płynne zasilają wszelkie samochody jakie spotyka się na drogach. Do paliw używanych w samochodach i motocyklach zalicza się produkty pochodzące z rafinerii, jak na przykład benzynę lub ropę, która jest stosowana do zasilania silników diesla, ale także paliwa kopalne, jak na przykład gaz ziemny, który ze względu na swoją cenę jest ogromnie popularny w Polsce. Paliwa w postaci płynu to również paliwa syntetyczne, do których zalicza się na przykład syntetyczna benzyna, wytwarzana przez wielkie firmy paliwowe z np. ropy naftowej lub węgla, za pomocą reakcji chemicznych.

Dystrybucja paliw

stacja benznynowa

Autor: Tobias Scheck
Źródło: http://www.flickr.com

Paliwo w płynie sprzedaje się na stacjach benzynowych, każdy typ paliwa ma swój własny, odpowiednio podpisany dystrybutor. Dystrybutory benzyny są zaawansowanymi technicznie przyrządami, każdy z nich ma wmontowany system odprowadzania niebezpiecznych oparów benzyny oraz szereg innych urządzeń zapobiegających wybuchowi pożaru w czasie tankowania. Wykorzystuje się osobne dystrybutory do benzyny, oraz ze względu na odmienną technologię stosowaną w czasie napełniania zbiorników – oddzielne do gazu ziemnego. Dlatego też dystrybutory gazu położone są zwykle przy końcu stacji paliw – w tym miejscu, gdzie mieszczą się zbiorniki LPG (więcej – ). Paliwa innego rodzaju są przechowywane w zbiornikach zlokalizowanych pod stacją benzynową.

Usługi na stacjach paliwPoza tankowaniem auta, na stacji benzynowej można dokonać zakupów. Większość asortymentu dostępnego w sklepach działających przy stacjach jest związana z samochodami – znajdują się tam produkty do konserwacji, płyny do wycieraczek, oleje silnikowe i tak dalej. Oprócz tego można tam dostać artykuły spożywcze, papierosy oraz alkohol. Od pewnego czasu prowadzi się także drobne punkty gastronomiczne sprzedające hot dogi, zapiekanki czy kawę. Przy stacjach często znajduje się również automatyczna bądź ręczna myjnia (https://sklep.techkar.pl/produkty-techkar/akcesoria-czesci-myjek-cisnieniowych-techkar/osprzet_myjek_techkar/dysze-myjek-techkar,2,3544). Ponadto w wielu tego typu miejscach prowadzi się sprzedaż, jak również usługi opierające się na napełnianiu zużytych butli gazowych. Zazwyczaj tego rodzaju punkt można znaleźć w miejscu, gdzie położony jest zbiornik LPG.