Prędkie tempo życia a może wygoda i komfort?

Dziś modny człowiek może pokazać się w odzieży sportowej już nie tylko w drodze z siłowni albo z sali gimnastycznej, lecz także w trakcie wyjścia do przyjaciół albo do kawiarni, aby zjeść ulubione ciasteczko.

A przecie w nie tak znowu dawno minionych czasach aby oddać się tego typu przyjemności, trzeba było powrócić do domu i przebrać się w bardziej akuratny strój.
read more

Teraz modny człowiek może pokazać się w odzieży typu sportowego nie tylko w drodze z siłowni lub na salę gimnastyczną, lecz także w trakcie wyjścia do przyjaciół albo do kawiarni, by wypić ulubioną kawę.

A przecie w nie tak znowu dawno minionych czasach żeby oddać się tego typu przyjemności, trzeba było powrócić do domu i przebrać się w bardziej godziwy ubranie.

bieganie

Autor: Stewart Chambers
Źródło: http://www.flickr.com
Dziś można zaraz po wyjściu spod prysznica ubrać jakiś dres (byle jednak świeży) po czym już biegiem przez park na umówioną herbatę mały cross na spotkanie z przyjaciółmi. Można by utyskiwać na schyłek obyczajów, czy oskarżać „amerykanizacje” mediów. Fakt jednak pozostaje faktem. Dziś nawet powszechnie znane osoby przyznają, że dres stał się dziś równoprawnym ubiorem.

Jeżeli chcesz pogłębić nasz punkt widzenia, to zachęcamy Cię do przeczytania artykułu, który ukryliśmy pod zamieszczonym linkiem. Tam zawsze znajduje się bieżąca notka (https://rehafit.org/przyrost-masy-ciala-w-ciazy/).

Może może jeszcze nie ściśle wizytowym, lecz akceptowanym na salonach w trakcie spotkań o bardziej swobodnym charakterze.

Moim skromnym zdaniem główna przyczyna takiej sytuacji jest bardzo prozaiczny, mianowicie jest to wygoda. Od dziewiętnastego wieku przyszło nam żyć w coraz to większym tempie, co powoduje, iż mamy często mało wolnego czasu. Stąd dążymy do jak największego uproszczenia stroju czy wymagań savoir vivre. Tak więc na salonach widujemy bluzy do biegania (sprawdź to: wygodne w użyciu akcesoria do biegania) zmieniające często swoje pierwotne przeznaczenie odzieży wkładanej podczas uprawiania sportów. Często nie są w ogóle kupowane z zamierzeniem uprawiania sportu, w związku z tym tracą swoje pierwotne przeznaczenie.

jogging

Autor: Stewart Chambers
Źródło: http://www.flickr.com

Tak samo sprawa się ma również z biustonoszami do biegania (sprawdzisz to w tym miejscu: komfortowe biustonosze). Choć stworzone były z myślą by zapewnić biegaczkom wygodę podczas biegów, przydatność takich biustonoszy sprawiła, że w tej chwili są one powszechnie użytkowane. Nie inaczej jest i z pozostałymi akcesoriami do biegania jak na przykład z plecakami lub też obuwiem sportowym, które widuje się nawet w zestawieniu z garniturem. Nie dziwi również wizerunek mężczyzny z zegarkiem typu sportowego, włożonym do garnituru.

Można by było dojść do wniosków, iż robimy się coraz bardziej wygodni. Nie ma w tym wprawdzie póki co nic złego, jednak jak we wszystkim, znaleźć należy „złoty środek”. Bo przecież jeśli nie będziemy widzieć rozróżnienia między tym co „od święta” a tym co „na co dzień”, zwyczajnie sami siebie zubożymy.

Dlatego więc warto być czasem mało praktycznym. Przeznaczyć troszeczkę czasu na może mało produktywne, lecz jednak wartościowe rytuały, takie jak na np. poobiednia herbatka (koniecznie z pięknej porcelany), a do niej herbatniki z konfiturą z róży. Na urok życia wpływają właśnie takowe drobne rytuały. Niestety żyjemy tylko raz, a więc warto się życiem cieszyć miast sprowadzać je do formy gdzie wszystko jest nam obojętne.

Bo w rzeczy samej chodzenie w dresie na imprezy towarzyskie które nie mają związku ze sportem, jest w mojej opinii takim właśnie zrównaniem prawie wszystkich aspektów życia do jednego poziomu mianowicie – „ wygody”.