Łuk jest to jedna z najstarszych broni miotających, która znana jest ludziom od setek tysięcy lat. Pomimo to łucznictwo w dalszym ciągu jest niezwykle atrakcyjne, choć teraz łuków nie używa się już do polowań, jest to jednak bardzo ciekawa i interesująca dyscyplina sportowa.
read more Łuk jest jedną z najstarszych broni miotających, która znana jest ludziom od setek tysięcy lat. Mimo to łucznictwo dalej jest nadzwyczaj atrakcyjne, chociaż współcześnie łuków nie używa się już do polowań, jest to jednakże niezwykle ciekawa i intrygująca dyscyplina sportowa.

Łuk składa się z niewielu części, niemniej każda z nich jest ogromnie znacząca, dlatego łuki są wykonywane ogromnie precyzyjnie. W łuku zdołamy wyróżnić trzy części – łęczysko, cięciwę oraz strzałę, to znaczy pręt, który z łuku jest wystrzeliwany. Niezwykle istotne jest to, aby łęczysko łuku było sporządzone z materiału giętkiego i elastycznego, dzięki temu nie będzie ulegać trwałym odkształceniom. Cięciwa powinna być cienka, ale równocześnie trwała i solidna, dzięki temu nie będziemy musieli bać się jej pęknięcia po wystrzeleniu strzały. Znaczące jest też to, by strzała posiadała właściwą długość, w czasie naciągania cięciwy powinna ona choć trochę wystawać za łęczysko.
Dziś możemy wypunktować faktycznie wiele różnorodnych rodzajów łuków. Jednym z najstarszych form łuków jest łuk prosty, jaki nierzadko był uzyskiwany z bambusa bądź jesionu. Obecnie nasze łuki są nieco bardziej nowomodne, należy do nich chociażby łuk sportowy lub łuk bloczkowy. Jeśli chodzi o współczesne łuki sportowe to zostały one zainicjowane poprzez łuki angielskie, to znaczy łuki drewniane, jakie z reguły realizowano się z drewna cisowego. W dzisiejszych czasach łuk sportowy jest wykonywany z nowoczesnych materiałów dzięki dzisiejszych technologii, do jego sporządzenia użytkuje się między innymi włókna szklane bądź węglowe. Z łuków sportowych strzela się na różnorodnych zawodach sportowych oraz na treningach.
Łuk bloczkowy to jeden z najbardziej nowoczesnych łuków, charakteryzuje się on wyjątkową konstrukcją, pozwala na większe zmagazynowanie energii, dzięki czemu strzała wystrzelona z łuku bloczkowego zdoła osiągnąć faktycznie niezmiernie dużą prędkość, nawet do 90 metrów na sekundę.