Sport i rekreacja – jak można prawidłowo przyszykować się do biegania?

Sport i rekreacja mają dla bardzo wielu osób niesłychanie wielkie znaczenie. Bezsprzecznie wskazane jest być osobą aktywną fizycznie, albowiem zapewnia to bardzo sporo korzyści. Przykładowo bieganie to wspaniała dyscyplina sportowa, która pozwala zadbać o sylwetkę, zrzucić zbędne kilogram, pokrzepić mięśnie (szczególnie nóg) i zadbać o kondycję. Niemniej jednak zanim rozpoczniesz biegać musisz się do tego niesłychanie dobrze i odpowiednio przygotować. W jaki sposób można to zrobić?
read more

Sport i rekreacja mają dla bardzo wielu osób bardzo duże znaczenie. Bezsprzecznie powinno się być osobą aktywną fizycznie, ponieważ przynosi to niezwykle wiele korzyści. Przykładowo bieganie to wspaniała dyscyplina sportowa, jaka pozwala zadbać o sylwetkę, zrzucić zbędne kilogram, wzmocnić mięśnie (szczególnie nóg) i zadbać o kondycję. Jednakże nim rozpoczniesz biegać musisz się do tego niezwykle dobrze i prawidłowo przygotować. Jak można to uczynić?

nordic walking

Autor: Leo-setä
Źródło: http://www.flickr.com
pamiętaj o odpowiednim dostosowaniu dystansu.

To bardzo użyteczna strona (https://www.impuls.waw.pl/) opisująca podnoszone w opublikowanym tu tekście sprawy, więc kliknij tutaj, aby również ją poznać!

Jeżeli jesteś osobą, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem to na pewno ustalanie sobie 5-kilometrowego dystansu na pierwszy raz to spore przegięcie. Jeżeli Twoja kondycja nie należy do najlepszych rozpocznij od czegoś prostego. Wystarczy nawet 5 minut biegu! Nie powinno na siłę zmuszać się do biegania i biegać więcej aniżeli zdołasz znieść. Zacznij od małych dystansów na miarę osobistych możliwości, a później spokojnie je powiększaj. Jeśli będziesz biegał regularnie – na przykład 3-4 razy w tygodniu po parę do kilkunastu minut – to przekonasz się, iż już po miesiącu Twoja kondycja w dużej mierze się poprawi i będziesz potrafił bez większego wyczerpania biegać na dłuższe dystanse.

jogging dla zdrowia

Autor: Dave Wright
Źródło: http://www.flickr.com

Pamiętaj także o zdrowym odżywianiu się, żebyś nie zasłabł w czasie biegania. Ogromnie ważkie jest dodatkowo picie wody w trakcie biegania – szczególnie podczas upałów – byś się nie odwodnił. Tak samo ważne są różnego rodzaju suplementy diety i witaminy – .

Jeżeli chcesz biegać musisz także zaopatrzyć się w należyty strój do biegania. Odpowiedni strój to taki, w którym będziesz czuć się komfortowo i który nie będzie hamował Twoich ruchów. Niesłychanie znaczące jest również dobranie stosownych sportowych butów, które są przeznaczone do biegania. Buty takie są wręcz niezbędne, albowiem zostały one celowo skonstruowane właśnie do tej dyscypliny sportowej. Bieganie w zwykłych butach zdoła prowadzić do pojawienia się bólów nóg, stóp a nawet do kontuzji, wobec tego warto kupić właściwe obuwie do biegania w renomowanym i profesjonalnym sklepie sportowym, gdzie odnajdziesz także inne sprzęty i substancje niezbędne dla sportowca (jak na przykład: link z przykładem).