Stosowne nawierzchnie na place zabaw – kilka słów jak przygotować teren na zabawy maluchów

Nasze maluchy kochają zabawy na świeżym powietrzu – nie dziwi to, bowiem zabawy takie wiążą się zwykle z aktywnością fizyczną i wyzwalaniem energii, której maluchy mają bardzo dużo. Jednak, by zabawa ta była w pełni bezpieczna, musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie terenu – place zabaw powinny spełniać konkretne warunki, w innym wypadku mogą stanowić niepotrzebne zagrożenie dla obecnych na nim dzieci.
read more

Nasze dzieci uwielbiają zabawę na świeżym powietrzu – nie dziwi to, bowiem zabawy tego rodzaju wiążą się zazwyczaj z aktywnością fizyczną i spożytkowaniem energii, której maluchy mają w nadmiarze. Jednak, żeby zabawa ta była w stu procentach bezpieczna, musimy zadbać o właściwe przygotowanie terenu – plac zabaw winien spełniać konkretne warunki, w innym wypadku może stanowić niepotrzebne zagrożenie dla obecnych na nim dzieci.

Bez wątpienia najistotniejsze w tym przypadku jest wyposażenie placu zabaw w elementy, które będą spełniały wszelkie wymogi bezpieczeństwa – drabinki, huśtawki, karuzele i inne elementy nie mogą zawierać ostrych zakończeń, być za płytko przytwierdzone, szorstkie ani posiadać wystających elementów. Niezwykle ważna jest również w tym przypadku odpowiednia nawierzchnia. Nawierzchnie na place zabaw powinny być wykonane w taki sposób, by jak najbardziej minimalizować ryzyko dla zdrowia i życia maluchów.

plac zabaw

Autor: Kinderplaneta
Źródło: Kinderplaneta

Najbardziej bezpieczne okazują się nawierzchnie z gumy. Poza placami zabaw wykorzystuje się je również na różnego typu boiskach, czy do wykonania ścieżek dla niepełnosprawnych. Często także spotkać można nawierzchnie sportowe wykonane z gumy, adekwatnie dla konkretnej dyscypliny sportu. Nawierzchnie są niezwykle istotne, bowiem o upadki – zwłaszcza na placu zabaw – nie jest trudno. Dlatego, należy przygotować teren przede wszystkim miękki.

Bez wątpienia niezwykle ważny jest również materiał z jakiego wykonane są elementy na placu zabaw. Jeżeli jest to drewno czy metal, powinny być adekwatnie zaimpregnowane – ale co najistotniejsze – solidnie przymocowane. W tym celu lepiej stosować różnego typu kleje jak klei poliuretanowy i inne, a także kołki, unikać natomiast należy wystających śrub, o jakie nietrudno zahaczyć.

Plac zabaw musi być również odpowiednio ogrodzony. Maluchy biegają, skaczą i grają w piłkę, dlatego im wyższe ogrodzenie placu postawimy, tym bardziej prawdopodobne, że zabawa ograniczy się do określonego terenu.

Wysyłając nasze pociechy na plac zabaw upewnijmy się, że jest on bezpieczny, że zarówno nawierzchnia, jak i konkretne elementy nie będą zagrażać naszym maluchom podczas skoków, zabawy w piasku czy huśtania na huśtawce.