Tłumienie pojazdu – dlaczego wskazane jest stosować dodatkowe materiały? Poradnik

Nierzadko się zdarza, że nie jesteśmy do końca usatysfakcjonowani z naszego samochodu, lecz nie możemy pozwolić sobie na jego zmianę. Czasami decydujemy się na udoskonalenie tych cech, które uznajemy za niewystarczające. Co zrobić, jeśli nie pasuje nam w szerokim zakresie zrozumiana akustyka samochodu? Spróbuję zilustrować na czym polega takie wyciszenie auta.
read more

Częstokroć się zdarza, że nie jesteśmy do końca zadowoleni z naszego samochodu, jednakże nie możemy sobie pozwolić na jego zmianę. Czasem decydujemy się na poprawienie tych cech, jakie uznajemy za niewystarczające. Co uczynić, jeżeli nie odpowiada nam w szerokim zakresie pojęta akustyka auta? Spróbuję przybliżyć na czym polega takie wyciszenie auta.

samochód marki audi

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatkowe wygłuszenie auta to nic innego jak zamontowanie dodatkowej warstwy tworzyw tłumiących. Możemy dzięki temu wyciszyć prawie cały samochód (sprawdź ofertę), ale najczęściej spotykany jest montaż na fragmentach nadwozia, takich jak: podłoga, drzwi, komora silnika ściana grodziowa między silnikiem a wnętrzem, oraz w bagażniku – następna strona. Wyciszenie auta wykorzystuje się głównie po to, aby kształtować przestrzeń akustyczną wewnątrz samochodu. W szczególności ważne jest to podczas tworzenia zabudowy car-audio, toteż prawie wszystkie profesjonalnie zamontowane automobilowe systemy nagłośnieniowe składają się również z ponadplanowego wygłuszenia. Następnym powodem stosowania wygłuszenia jest podniesienie komfortu jazdy przez zmniejszenie hałasu rozbrzmiewającego z zewnątrz kabiny pojazdu, w tym szumów powietrza opływającego nadwozie czy hałasu motoru.
To rozwiązanie niesie ze sobą także inne pożytki. Dla przykładu, wygłuszenie drzwi samochodu znacząco przekształca dźwięk powiązany z każdym ich zamknięciem – odwiedź ten link. Tym samym nawet w popularnym samochodzie można uzyskać skutek akustyczny zatrzaskiwania drzwi znany z drogich limuzyn. Następne pozytywy to usztywnienie nawierzchni blach oraz możność usunięcia różnych hałasów rozbrzmiewających z wnętrza pojazdu przez zastosowanie właściwego podklejenia hałasujących elementów.

samochód, Volkswagen

Autor: Blowing Puffer Fish
Źródło: http://www.flickr.com
Do wygłuszenia czterokołowca można użyć różnorodnych surowców. Najbardziej popularne są maty bitumiczne. Ich atutami są nieduży koszt jak też całkiem dobre własności izolacji akustycznej. Spotkać możemy również maty mata do samochodu bitumiczne z nawierzchnią z aluminium, które są odporne na dużą temperaturę i dzięki temu mogą być stosowane w komorach silników. Kolejną znaczącą grupą będą wygłuszenia filcowe. Rekomenduje się je przede wszystkim do zmniejszania hałasu, ponieważ mają doskonałe własności wyciszania brzmień oraz redukcji drgań. Z powodzeniem stosowane są przede wszystkim na fragmentach takich jak bagażnik samochodu, używa się ich jednak także w innych punktach. Maty filcowe mają mniejszą od mat bitumicznych zdolność kształtowania przestrzeni akustycznej pojazdu.